wtorek, 30 kwietnia 2013

Potencjał inwestycyjny Afryki

Afryka i jej możliwości


Afryka rozwija się w bardzo szybkim tempie, głównie wskutek napływu zagranicznych inwestycji. W Afryce swój mocny udział zaznaczają Chiny i pomagają krajom afrykańskim w rozwoju, mając w tym wszystkim swój interes.

http://www.freedigitalphotos.net
Region subsaharyjski rozwija się relatywnie szybko. Takie rynki jak: Nigeria i Kenia wzrosły ponad 50% w ciągu ostatniego roku. Jest to skok rozwojowy, który nie ma miejsca w wielu krajach. Ostatnia dekada pokazuje, że z samej Afryki pochodzi aż 6 krajów, które rozwijały się najszybciej na świecie. To pokazuje potencjał Czarnego Lądu i trend związany z napływem kapitału zagranicznego. Potencjał rozwojowy jest uwarunkowany jeszcze jednym czynnikiem - siłą produkcyjną. 
Szacuje się, że w ciągu 3 dekad w Afryce będzie więcej ludności w fazie produkcyjnej niż w samych Chinach. Rynki wschodzące lub tzw. frontier markets są obecnie znakomitymi możliwościami do lokowania kapitału. Obarczone jest to wysokim ryzykiem, ale w przypadku szybkiego rozwoju może się to okazać znakomitym wyborem inwestycyjnym. W celu minimalizowania ryzyka można inwestować za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Samodzielne inwestowanie w pojedyncze spółki wiąże się ryzykiem braku płynności.

Dodając wzrost poziomu wykształcenia, napływ obcego kapitału tworzy znakomite fundamenty do rozwoju a krajach afrykańskich. 

W krajach afrykańskich znajdują się bogate zasoby surowców: złoto, platyna, diamenty, nikiel, kobalt i inne. Problemem jest kiepska infrastruktura, brak stabilności politycznej oraz częste wojny na tle religijnym. Innymi przyczynami zamieszek są podziały terytorialne, dostęp do surowców oraz dostęp wody. Wymienione czynniki nie ułatwiają prowadzenia działalności wydobywczej.

Takie firmy jak BP czy Shell inwestują setki milionów dolarów w celu poprawy infrastruktury wydobywczej w południowej Afryce. Dzięki tym inwestycjom pracę znajdzie kilka tysięcy osób. Dzięki takim firmom wiele rodzin nie będzie przymierać głodem, będą mogły posyłać dzieci do szkół. To wszystko poprawi jakość życia w Afryce, ale nie stanie się to niestety z dnia na dzień.

Moskwa staje się poważnym Centrum Finansowym

Moskwa zamierza przyciągnąć obcy kapitał

Głównymi ośrodkami finansowymi na świecie są: Nowy Jork, Tokio oraz Londyn. Do tak zacnego grona chce dołączyć Moskwa. Zamierza mocno konkurować o firmy z GPW w Warszawie. Moskwa promuje się nie tylko w Europie, ale również Azji. Władze chcą, by powstał duży ośrodek finansowy na całą Europę Wschodnią. W tym celu zapraszane są firmy i ich przedstawiciele na rozmowy, by jednocześnie móc zaimponować siłą, rozmachem całego projektu i przedsięwzięcia. W tym celu zapraszane są firmy z branży finansowej (przede wszystkim banki), ubezpieczeniowej oraz wysokich technologii.
financial city
http://www.freedigitalphotos.net/

Projekt Moscow City - czy tym razem się uda

Prowadzenie biznesu w Moskwie pozostawia wiele do życzenia - prawo nie jest przejrzyste, autostrady zapchane, ułatwienia do prowadzenia biznesu, w porównaniu z innymi miastami w Europie i na świecie, na kiepskim poziomie. Moskwa ma więc wiele do nadrobienia i zrobienia w szybkim tempie, jeśli zamierza konkurować z potęgami finansowymi.

Firmy z Ukrainy chętniej decydują się na debiuty na polskim parkiecie - polska giełda uchodzi bowiem za silną w regionie i cieszy się sporym uznaniem zagranicznych podmiotów. Moskwa jednak łatwo nie zrezygnuje, przede wszystkim musi piąć się ratingach międzynarodowych, gdyż na tle Singapuru, Frankfurtu czy Hongkongu wypada blado.

Kilka słów o dywidendzie

Wiele firm notowanych na giełdzie decyduje się o wypłacie części zysku swoim akcjonariuszom. Część zysku (jeśli został przez firmę wypracowany w ciągu roku) zostaje zainwestowany w rozwój firmy (reinwestycja zysku w bieżącą działalność), a pozostały zysk zostaje wypłacony akcjonariuszom.

http://www.freedigitalphotos.net
Istnieje jednak jeszcze inna metoda wynagradzania akcjonariuszy - np. przez wykupienie części swoich akcji przez daną firmę.

Polityka dywidendy w Stanach Zjednoczonych różni się od polityki w Europie czy Azji. Przykładowo w Polsce dywidenda wypłacana jest raz do roku - np. firma JSW. W USA dywidenda może być wypłacana kilka razy w roku.

Wskaźniki związane z dywidendą:

- stopa dywidendy obrazuje nam, jaka część ceny akcji  stanowi wypłacana dywidenda. Przyjmuje się, że akcje charakteryzujące się wyższą stopą dywidendy są bardziej atrakcyjne pod względem nadwyżkowej stopy zwrotu.

- wskaźnik wypłaty dywidendy - to narzędzie stosowane przez analityków w różnych celach - np. w celu poznania zmian w cyklu życia firmy. Wskaźnik ten jest bliski zeru, gdy firma szybko się rozwija.

Skoro dywidendę wypłaca się z zysku, więc nie dziwi fakt, iż dywidenda podąża za zyskiem. Jest to rodzaj dodatniej korelacji.

Prawo do dywidendy

Każdy akcjonariusz ma prawo do dywidendy - w przypadku wypracowania zysku przez firmę. Takie prawo nie może zostać ograniczone. O wypłacie dywidendy i jej wysokości decyduje Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (WZA). Kodeks spółek handlowych mówi jednoznacznie, że spółka nie może przeznaczyć części zysku na dywidendę, jeśli nie zostały uregulowane straty z lat poprzednich, które spółka poniosła. Dopiero po pokryciu strat i utworzeniu kapitału zapasowego i rezerwowego spółka notowana na giełdzie może wypłacić dywidendę.

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Pierwszy post - blog rusza

 Better late than never....


W dniu dzisiejszym rusza blog, który będzie poruszał tematy związane z ekonomią, finansami, bankowością, strategiami w biznesie i wieloma innymi kwestiami, które są istotne z punktu widzenia osoby, która interesuje się ekonomią w szerokim wydaniu.

Zapraszam do śledzenia wpisów - z pewnością każdy znajdzie coś interesującego.

Pozdrawiam,
Marcin Kaczmarek