wtorek, 30 kwietnia 2013

Kilka słów o dywidendzie

Wiele firm notowanych na giełdzie decyduje się o wypłacie części zysku swoim akcjonariuszom. Część zysku (jeśli został przez firmę wypracowany w ciągu roku) zostaje zainwestowany w rozwój firmy (reinwestycja zysku w bieżącą działalność), a pozostały zysk zostaje wypłacony akcjonariuszom.

http://www.freedigitalphotos.net
Istnieje jednak jeszcze inna metoda wynagradzania akcjonariuszy - np. przez wykupienie części swoich akcji przez daną firmę.

Polityka dywidendy w Stanach Zjednoczonych różni się od polityki w Europie czy Azji. Przykładowo w Polsce dywidenda wypłacana jest raz do roku - np. firma JSW. W USA dywidenda może być wypłacana kilka razy w roku.

Wskaźniki związane z dywidendą:

- stopa dywidendy obrazuje nam, jaka część ceny akcji  stanowi wypłacana dywidenda. Przyjmuje się, że akcje charakteryzujące się wyższą stopą dywidendy są bardziej atrakcyjne pod względem nadwyżkowej stopy zwrotu.

- wskaźnik wypłaty dywidendy - to narzędzie stosowane przez analityków w różnych celach - np. w celu poznania zmian w cyklu życia firmy. Wskaźnik ten jest bliski zeru, gdy firma szybko się rozwija.

Skoro dywidendę wypłaca się z zysku, więc nie dziwi fakt, iż dywidenda podąża za zyskiem. Jest to rodzaj dodatniej korelacji.

Prawo do dywidendy

Każdy akcjonariusz ma prawo do dywidendy - w przypadku wypracowania zysku przez firmę. Takie prawo nie może zostać ograniczone. O wypłacie dywidendy i jej wysokości decyduje Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy (WZA). Kodeks spółek handlowych mówi jednoznacznie, że spółka nie może przeznaczyć części zysku na dywidendę, jeśli nie zostały uregulowane straty z lat poprzednich, które spółka poniosła. Dopiero po pokryciu strat i utworzeniu kapitału zapasowego i rezerwowego spółka notowana na giełdzie może wypłacić dywidendę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz