wtorek, 30 kwietnia 2013

Potencjał inwestycyjny Afryki

Afryka i jej możliwości


Afryka rozwija się w bardzo szybkim tempie, głównie wskutek napływu zagranicznych inwestycji. W Afryce swój mocny udział zaznaczają Chiny i pomagają krajom afrykańskim w rozwoju, mając w tym wszystkim swój interes.

http://www.freedigitalphotos.net
Region subsaharyjski rozwija się relatywnie szybko. Takie rynki jak: Nigeria i Kenia wzrosły ponad 50% w ciągu ostatniego roku. Jest to skok rozwojowy, który nie ma miejsca w wielu krajach. Ostatnia dekada pokazuje, że z samej Afryki pochodzi aż 6 krajów, które rozwijały się najszybciej na świecie. To pokazuje potencjał Czarnego Lądu i trend związany z napływem kapitału zagranicznego. Potencjał rozwojowy jest uwarunkowany jeszcze jednym czynnikiem - siłą produkcyjną. 
Szacuje się, że w ciągu 3 dekad w Afryce będzie więcej ludności w fazie produkcyjnej niż w samych Chinach. Rynki wschodzące lub tzw. frontier markets są obecnie znakomitymi możliwościami do lokowania kapitału. Obarczone jest to wysokim ryzykiem, ale w przypadku szybkiego rozwoju może się to okazać znakomitym wyborem inwestycyjnym. W celu minimalizowania ryzyka można inwestować za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Samodzielne inwestowanie w pojedyncze spółki wiąże się ryzykiem braku płynności.

Dodając wzrost poziomu wykształcenia, napływ obcego kapitału tworzy znakomite fundamenty do rozwoju a krajach afrykańskich. 

W krajach afrykańskich znajdują się bogate zasoby surowców: złoto, platyna, diamenty, nikiel, kobalt i inne. Problemem jest kiepska infrastruktura, brak stabilności politycznej oraz częste wojny na tle religijnym. Innymi przyczynami zamieszek są podziały terytorialne, dostęp do surowców oraz dostęp wody. Wymienione czynniki nie ułatwiają prowadzenia działalności wydobywczej.

Takie firmy jak BP czy Shell inwestują setki milionów dolarów w celu poprawy infrastruktury wydobywczej w południowej Afryce. Dzięki tym inwestycjom pracę znajdzie kilka tysięcy osób. Dzięki takim firmom wiele rodzin nie będzie przymierać głodem, będą mogły posyłać dzieci do szkół. To wszystko poprawi jakość życia w Afryce, ale nie stanie się to niestety z dnia na dzień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz