czwartek, 16 maja 2013

Japonia odradza się po tsunami

 Japonia wstaje z kolan


W 2011 roku po przejściu tsunami w Japonii wydawać się mogło, że odbudowanie tego, co zostało zniszczone zajmie wiele lat. Wielu obserwatorów uważało, że Japonia pogrąży się w kryzysie i dojdzie do złamania gospodarki. Agencja S&P obniżyła rating Japonii z poziomu oceny stabilnej na negatywną. Swoją decyzję Agencja tłumaczyła tym, iż długo publiczny Japonii jest dwukrotnie wyższy niż PKB tego kraju. Trzęsienie ziemi oraz tsunami spowodowały takie zniszczenia, iż odbudowa kraju stoi pod znakiem zapytania. Po 2 latach widać, że Japończycy radzą sobie znakomicie z odbudową kraju, natomiast prognozy Agencji ratingowej S&P są wysoce zastanawiające także i w tym przypadku. Dziś widzimy, że Japonia świetnie sobie radzi z wszelkimi przeciwnościami losu. Japonia włączyła mocniejszą przerzutkę, dbając o wzrost gospodarczy na odpowiednim poziomie, bacznie przyglądając się kwestii deflacji, która dręczyła Kraj Kwitnącej Wiśni od wielu lat.


Japonia
http://www.freedigitalphotos.net
W 2011 roku Gospodarka Japonii wzrosła 3,5% w trzech pierwszych miesiącach 2013 roku. Zaskoczyło to nawet analityków, którzy spodziewali się wzrostu na poziomie 2,7%. W ujęciu kwartalnym PKB Japonii wzrósł o 0,9%. Mocno wzrosły także wydatki konsumenckie. Nie powinno to dziwić z uwagi na fakt, iż bardzo wielu Japończyków do tej pory wykazywało skłonności do oszczędzania. Stąd też posiadali oni nadmiar pieniądza w portfelu, który przeznaczano na zakupy. Celem Banku Japonii było pobudzanie i stymulowanie gospodarki, co ma zakończyć wieloletnią deflację w Japonii.

Ostatnie decyzje Banku Centralnego Japonii na początku kwietnia bardzo pozytywnie wpłynęły na zachowania inwestorów na giełdzie. BoJ ogłosił chęć podwojenia podaży pieniądza i osiągnięcie inflacji na poziomie 2% w ciągu dwóch najbliższych lat. Główny wskaźnik giełdy japońskiej - Nikkei 225 wzrósł o 4,25% - był to największy wzrost od 2008 roku. Decyzja o poluzowaniu polityki monetarnej w Japonii przyczyni się do osłabienia Jena, co pozytywnie wpłynie na konkurencyjność firm z rynku japońskiego w gospodarce globalnej. Przełoży się to automatycznie na zwiększenie eksportu.

W obecnym momencie Japonii należy się uważniej przyglądać, gdyż kraj ten ma ogromny potencjał do wzrostu. Wszystko zależy od reform, które władze będą wdrażać w ciągu najbliższych miesięcy.
















2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo fajnie jest to napisane. ogólnie Japonia to kraj podziwiany przeze mnie, a życze mu dobrze ponieważ myślę że to raczej mądrzy ludzie.

    pozdrawiam
    O nauce

    OdpowiedzUsuń